Nový Spark
venku od 1. července
Odstartoval Wacken World Wide, virtuální festival bez fanoušků

Odstartoval Wacken World Wide, virtuální festival bez fanoušků

Když fanoušci nemůžou na Wacken, přijde prostě Wacken za nimi. Taková vize je sice krásná, ale jak ji provést, aby fanoušky opravdu nadchnula a dodala ten pravý koncertní feel? Kombinací technologií s živě hrající kapelou! První den odhalil veterány Wacken Metal Battles a přinesl i lekce kytary od Bryana Tatlera.

Ve speciálně postaveném studiu se během následujících čtyřech dní dočkáme živých vystoupení kapel, včetně jejich klasických show plných světel a koncertního bláznění ve virtuálně upraveném prostředí rozšířené reality. Ve spolupráci s dlouholetým partnerem a sponzorem Telekom se tímto Wacken World Wide stane nejpropracovanější koncertním livestreamem všech dob. Zda to tak opravdu bude, ale ukáží až další dny. Výše zmíněné XR stage (s rozšířenou realitou) bychom se měli poprvé dočkat až od čtvrtečního večera s HEAVEN SHALL BURN.


Pět minut po čtvrteční páté odpoledne zahájilo celou online akci několik výherců celosvětových Wacken Metal Battles, kteří připojili ze svých domovů vzpomínky i části koncertů nebo live klipy. Poslechnout jsme si tak mohli například CENTURIES OF DECAY, rumunské folkmetalisty E-AN-NA, izraelské WALKWAYS či VALLEY OF CHROME z Filipín.

První kapelou, která se zahřála na stagi (ještě klasické) byli DAMNATION DEFACED, ale z jejich hraní jste si mohli online užít pouze zlomek, přičemž celý koncert je nahraný na YouTube kanále WackenTV, kam by se měly záznamy dále přidávat. Se svou novou a zatím neslyšenou tvorbou rozjela heavymetalovou jízdu formace MOTOR SISTER, po kterých následovali jedni z pionýrů tradičního německého heavy/speed metalu – RAGE. Thrashové legendy ANTHRAX spustily řež kytar sotva na dvacet minut, ale s o to větším zápalem hráli – chybět nemohla ani kultovní skladba „Madhouse“. Typicky nasraní BODY COUNT v čele s raperem Ice-T se snažili znít přesvědčivě, ale bylo znát, že jim publikum opravdu chybí. Nejenergičtější výstup rozjeli kolem desáté večerní ESKIMO CALLBOY oblečení příznačně v havajských košilích a mulletích parukách – prostě 100% metal!


Největší nadšení jasně projevila heavymetalová královna Doro Pesch, která neustále povzbuzovala neexistující publikum potleskem i výkřiky. „Jsem z té příležitosti vážně nadšená, je to jedna z nejzajímavějších věcí, co jsme kdy podnikli. Celé je to úplně jiné než hrát pro živé publikum, ale ta představa, že nás bude takové množství lidí z celého světa sledovat v jeden okamžik je opravdu uspokojující,“ dodávala Doro před koncertem.

Pokud jste hledali lekce hraní na kytaru od mistra samotného, byla ideální příležitost. Bryan Tatler z DIAMOND HEAD učil hrát část po části skladby „Am I Evil?“ a to za necelých 7 minut. Nezbývá než doufat, že jeho lekci přidají na internet i pro ty, kdo se to nestihli naučit během noci.

Takže jaký je celkový dojem z prvního dne „festivalu“? Kapely se opravdu snaží své vystupování prožívat a některé do hraní dávají všechno, ale prostě to není úplně ono. Pravé, skandující a nadšením šílící fanoušky v řadách před pódiem zkrátka nikdy nic nenahradí, i když se pořadatelé Wackenu snaží sebevíc.

text: Ondřej Weisbauer

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
05.08. EMMURE, STELLARIS, SWEPT INTO DECAY
07.08. BRUTAL ASSAULT
07.08. MR. BIG
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace